17 Aralık 2010 Cuma

Yaz-Sonbahar 2010

Mevsimlerden Gösteri Notları
Yaz-Sonbahar 2010

Dans Platformu ile birikte biten yazın ve iDans Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali ile yoğun geçen bir sonbaharın notlarını, sizlerle paylaşmaya tam zaman ayıramadığım için üzgünüm.

Umarım yakında, İdans ve aşağıdaki gibi bazı sürpriz gösterilerin notlarıyla gecikmeli de olsa, bir telafi yolu bulmaya çalışacağım.

Bunlardan birincisi; "Kikunokai" Topluluğu'nun Japonya ve Türkiye Arasındaki Dostluğun 120. Yılı Anısına Gerçekleştirdiği "Gelenek ve Yaratıcılık" Temalı Geleneksel Japon Dansı Gösterisi / Kikunokai Performance to Commemorate the 120th Anniversary of Friendship between Japan and Turkey "Japanese Dance-Tradition and Creativity" gösterileriyle Japon geleneksel kültürüne yapılan yolculuğumu sizlere aktarmak olacak.

Diğer yazımda ise, 'Pink Floyd Balesi’nin, geliştirilmiş 90 dakikalık yeni versiyonu hakkında, çağdaş dans seyriyle eleştirel karşılaştırmalı yorumlarım yer alacak. (Aslında, bu yaklaşımlarımın benzerlerini, Hollanda Dans Tiyatrosunu izlerken de hatırladığımdan sizlerle dayanamayıp paylaşmıştım. Ama biraz daha derinleştirmeyi umuyorum.) *3

Kaleme almaya çalışacağım en önemseyebileceğim yazım ise, Koreograf Willi Dorner'ın İdans 2010 kapsamındaki katıldığım sokak işinden yansımalar olacak sanırım.

Birde son olarak, git gide gelişip renklenerek, dans ile parlayan hayatlara yönelik son derece başarılı belgesel sunumlarını da içeren, III. Uluslararası Dans Film Festivali var tabi.

Şimdilik bu kadar, hoşçakalınız.

*3 : Bu dipnot kanalından, daha önceki "Nederlands Dans Theater II (Hollanda) - İst/2010"
yazımda 2 soruyla, yanıt aranmasına çalışacağım bazı sorular sormaya başlamıştım!

Hiç yorum yok:

Blog Listem

Telif Hakları

cumhurkocalar@gmail.com İstanbul, Türkiye

Bu veb sitesinde yayımlanan yazılar bu sitedeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazıların basılı ortamda kullanımı için yazar izni gereklidir.