17 Aralık 2010 Cuma

Nederlands Dans Theater II (Hollanda) - İst/2010

İstanbul modern dans seyircisi dün gece Hollanda'dan gelen genç ve dinamik bir grubu izledi.

Gösteri öncesindeki uzun açılış konuşmasından, grubun önceki gece İstanbul'un mistik atmosferinden kendini alamayıp, gece geç saatlere kadar Asmalı Mescit civarındaki eğlence yerlerinde kaldığını öğreniyoruz. Ama yine de grubun enerjisinin kusursuz uyumu ve gösterinin akışındaki bütünlük seyir kalitesini yükseltebiliyordu.

Dansçıların koreografiyle ve müzikle eşuyumu, dans tiyatrosunun çok abartılı yönlerine kaçmadan herşeyin yerinde kullanımı modern dansı, çağdaş dans seyircisi içinde izlenebiliyor kılıyordu.

Halbuki İdans'taki parçalarda, bu denli dansı ön planda görmekten sıkılmış,
daha farklı estetik arayışları deneyimlemeye de açık olanlara yönelik yaklaşımları görmek mümkün.

Gösteriye dönecek olursak, iki ara verilmesine karşın, seyircininde hatta, bazı dans severlerimizin minik seyircilerinin bile gösteriyi, sonuna kadar izleyebilmesi, son perdede de özel olarak o an, belirli matrak bir yaklaşımla, tek tek seçilmiş seyircilerin, her bir dansçı eşliğinde, sahneye alınarak, onlarında dans etmeye teşvik edilmesi, farklı bir açılımdan ziyade, birazda bariz bir zorlama gibiydi.

Tüm bunlarla karşılaşacağından bir haber seyirci için, yağmurlu ve soğuk havaya rağmen, salondaki yüksek katılım enerjisi de, bir mucize değil artık. İstanbul'luların dansın hayatlarındaki yerini çoktan keşfettiklerini, zaten 4 senedir süren, hatta daha uçlardaki gösteri sanatlarının zenginliklerini yanısıtan İdans gibi, daha ilerici, yenilikçi koreograf ve grupların katıldıkları festivallerin, artan seyirci kitlelerinden de anlayabiliyoruz.

Çocuklarımıza bile artık, ilk okuldaki yazma derslerinde, çizgisiz defterlerle,
el yazısına değer veren bir yaklaşım çoktan başlamış olduğuna göre;
baledeki o her açıdan kusursuzluğun zirve yaptığı dönemler biraz da geride kalmadı mı? *1

Salt tekdüze kalıpçıl estetik arayışlardansa, gerçeklik algılarımızı böylesine,
doğrudan aldatmaya ve manipülasyona gerek duymadan ve modern toplumun mükemmelliyetçilik takıntısından ve hastalıklarından artık kurtularak, özgürleşmemizi sağlamanın zamanı gelmedi mi? *2

* Modern ve Çağdaş dansta 15 yıllık fiili deneyimden ve 3 senelik yazın hayatından sonra artık; yanıt aranmasına çalışacağım bazı sorular sormaya çalışıp, bunları da yanıtlarını bulmak adına, sürekli hatırlayıp, güncelleyebilecek şekilde arşivliyor olacağım.

Hiç yorum yok:

Blog Listem

Telif Hakları

cumhurkocalar@gmail.com İstanbul, Türkiye

Bu veb sitesinde yayımlanan yazılar bu sitedeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazıların basılı ortamda kullanımı için yazar izni gereklidir.