13 Temmuz 2009 Pazartesi

KELEBEKLERİN ÖLÜM DANSI

Doğadaki yakın dostlarımızı anlamak üzere gözlem yapanlara:

Haber-Hürriyet


Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12057379.asp?gid=233

Başlık: SAKARYA'DA KELEBEKLERİN ÖLÜM DANSI

Her yıl temmuz ayının ikinci haftasında görülen söğüt kelebeklerinin dansını izleyenler adeta büyülendi. Güneşler Köprü Mahallesi’ndeki eski Sakarya Köprüsü’ne Sakarya Nehri boyunca uçarak gelen beyaz renkli milyonlarca söğüt kelebeği ‘ölüm uçuşu’ olarak adlandırılan uçuşlarının ardından köprü üzerindeki ışıkların etrafında toplandı.

Her yıl hava karardıktan sonra bugünlerde tekrarlanan bu müthiş doğa olayının ilk gecesinde kelebekler, ışıkların çevresinde saatlerce uçuştuktan sonra köprü üzerine düşerek ölmeye başladı. Nehir kenarında balık avlayan balıkçıların şaşkın bakışları arasında köprü üzerinde toplanan kelebeklerin ölüm görüntüsü, büyük bir ilgiyle izlendi. Ölü kelebekler, köprünün üzerinde bembeyaz bir görüntü oluşturdu, adeta kar görüntüsünü andırdı.

Her yıl tekrarlanan bu doğa olayının nedeni bilinmiyor. Kelebeklerin ölüm dansının birkaç gece daha tekrarlanması bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Blog Listem

Telif Hakları

cumhurkocalar@gmail.com İstanbul, Türkiye

Bu veb sitesinde yayımlanan yazılar bu sitedeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazıların basılı ortamda kullanımı için yazar izni gereklidir.